ZAJÍMAVOSTI

6. dubna 2008 v 18:59 | Tina |  vtipné a zajímavé
Donna Griffiths, jedenáctiletá anglická dívka, kýchala bez přestání od ledna 1981 do září 1983, celkem asi milionkrát.
Veřejné automaty znali již před více než 2500 lety v některých chrámech v Alexandrii ve starém Egyptě. Po vložení malé mince si tu mohli věřící nabrat trochu svěcené vody.
Obrovský had Python reticulatus dokáže spolknout najednou až 70kg těžké prase!
Opice vřešťani jsou jako živé megafony. Jejich křik je slyšet na vzdálenost až pěti kilometrů!
Hlemýždi mohou spát bez přerušení až 3 roky!
V roce 1925 byla v Kanadě taková zima, že dokonce Niagárský vodopád úplně zamrzl!
Při stavbě londýnského metra koupili vagóny ve Francii a Maďarsku. Bohužel nikdo nezkontroloval, jestli se dovezené vagóny vejdou do londýnských tunelů…
Jedna vteřina je krátká doba. A což teprve miliontina vteřiny! Za tak krátkou dobu se snad nemůže nic stát. a přece…Zvuk zdolá 1mm za 3 miliontiny vteřiny. Země, naše planeta, se za miliontinu vteřiny přesune v prostoru o 3cm. Ale to ještě nic není! Světelný paprsek za tuto kratičkou dobu proběhne - pozor, pozor - 300m!
Lidský vlas zvětšený milionkrát by měl průměr 70m. Komár takto zvětšený bude netvorem dlouhým 5km. Milionkrát zvětšená myš by byla dlouhá 100km, pařížská Eifelova věž by sahala skoro až k Měsíci!
Slunce, které na obloze vypadá jako malé kolečko, je ve skutečnosti tak velikým nebeským tělesem, že by se do něj vešel milion takových planet jako je Země. Na Zemi dopadá spousta meteorologického prachu, proto je naše planeta ročně těžší o 5 000 000 tun!
Kdysi dávno se angličtí šlechtici museli chovat důstojně a být štědří. Týkalo se to i případů, kdy byl šlechtic odsouzen k trestu smrti. Před popravou musel dát katovi zpropitné.

Kosmický hotel

Jistá japonská firma se rozhodla otevřít hotel...mimo Zemi. Kosmický hotel by měl kroužit kolem Země po stabilní dráze. Protože hmotnost stavby by byla velice malá, k zamezení beztížného stavu (beztížnému stavu se lze vyhnout poskytnutím patřičné hmotnosti nebo zrychlení) bylo rozhodnuto, že se celá konstrukce - široká 140m - bude otáčet kolem vlastní osy 3x za minutu. Jeden "hotelový den" tedy bude trvat 20 sekund. Otevření se předpokládá před rokem 2020.

Velice dlouhé prázdniny

Představ si, že tvůj strýc - astronaut zkoumá Uran a pozve tě na celý rok na základnu, kde žije. Musíš si však uvědomit, že "uranský" rok trvá 84 pozemských let (zato den je mnohem kratší, má pouze 10 hodin). Na Uranu není moc příjemně. V zimě klesá teplota na -270°C. V létě zato stoupne na 213°C.

Jednoduchý výpočet

Násobení 9 je nesmírně jednoduché. Číslo - nazveme je X - které chceš násobit9, násob 10 (jednoduché, že) a od výsledku odečti číslo X. Toto pravidlo lze zapsat jednoduchým vzorcem:
X x 9 = X x 10 - X
Např. 8 x 9 = 8 x 10 - 8 = 72
156 x 9 = 156 x 10 - 156 = 1404

Velký nebo malý?

Představ si, že tví rodiče, kteří už dávno přestali růst, vstávají ráno až o 2cm vyšší než večer, kdy jdou spát. Během dne váha těla zatížením kloubů způsobí, že jejich elastické, měkké části se smrští, a člověk se "zmenší". V noci, kdy odpočíváme vleže, naše klouby odpočívají také a vše se vrací k notmálu.
Rád jím, miluji jídlo
Abychom mohli myslet, musíme jíst a dýchat čerstvý vzduch. Lidský mozek, třebaže tvoří jen 3% tělesné hmotnosti, absorbuje až 20% výživných látek. Spotřebovává také kolem 20% kyslíku získávaného dýcháním. Právě proto při psaní úkolů máš chuť na čokoládu. Tehdy ji můžeš jíst s čistým svědomím.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Byl/a jsi tu?

CLICK!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama